- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 Programs
  Overview
  ARRA
  Awards and Recognition
  Bridge to Excellence
  Charter Schools
  Common Core State Standards
  Environmental Programs
  Equity Assurance
  ESEA Flexibility
  ESOL/Title III
  Family Literacy
  Financial Literacy
  GED
  Gifted and Talented
  Homeless Education Assistance
  Maryland Skills2Compete
  Military Families
  Multicultural Education
  No Child Left Behind
  PARCC
  Parent Involvement Matters Award
  Race to the Top
  Residential Education Program
  Response to Intervention
  School / Community Nutrition
  School Wellness Policy
  Service-Learning
     Homepage
     Staff
     About Service-Learning
     Local School System Information
     Project Ideas
     Training Tools
     Program Evaluation Tools/ Quality Review
     Site Index
     Service-Learning Units
     Fellows
     Annual Service-Learning Recognition Event
     Links
     Preparation, Action, Reflection
     S-L Curriculum Materials
     Service-Learning Events
  STEM Education
  Teacher and Principal Evaluation
  Technology/Library Media
  Title I
  Transportation
  21st Century Learning Centers
Programs
Programs > Service-Learning > Docs
Service Star Awards for 1999-2000
Beginning in 1996-97, the Maryland State Department of Education, the Maryland Student Service Alliance and community businesses have recognized students who have displayed exemplary attributes and dedication to the field of service within their schools and communities. These students have exceeded expectations for their school district's service-learning graduation requirement and are excellent role models for other students. The following students are the Service Star Award recipients for the 1999-2000 school year.


Allegany County:

Christina McQuillen, Center for Career and Technology Education, 12th grade
Kristen Rocks, Allegany High School, 12th grade

Anne Arundel County:

David Belgie, Meade High School, 12th grade
Rachel Laribee, South River High School, 12th grade

Baltimore City:

Anne Marie Franklin, Walbrook Uniform Services Academy, 11th grade
Christopher Szumlanski, Southern High School, 12th grade

Baltimore County:

Joshua Madoff, Franklin High School, 12th grade
Justin Thillman, Carver Center for the Arts, 12th grade

Calvert County:

Ebony Banks, Patuxent High School, 11th grade
Carrie Shaw, Patuxent High School, 11th grade

Carroll County:

Jessica Boyd, Westminster High School, 12th grade

Charles County:

Rebecca Evans, Thomas Stone High School, 12th grade
Jacob "Adam" Shank, Lackey High School, 12th grade

Dorchester County:

Timothy Dorman, Cambridge/South Dorchester High School, 12th grade
Stephanie Humphreys, North Dorchester High School, 12th grade

Frederick County:

Lauren Hauck, Middletown High School, 12th grade
Amy Tiso, Urbana High School, 11th grade

Garrett County:

Heidi Frazee, Northern Garrett High School, 12th grade
Elizabeth Sauder, Southern Garrett High School, 12th grade
Harford County:

Rick Bratcher, Havre de Grace High School, 12th grade
Crystal Scarborough, North Harford High School, 10th grade

Howard County:

Rob Jackson, Wilde Lake High School, 12th grade
Rachel Morgan, Glenelg High School, 12th grade

Kent County:

Lidia McKinney, Kent County: High School, 12th grade
Jenna Nau, Kent County High School, 12th grade

Montgomery County:

Kathleen Ritzmann, Springbrook High School, 12th grade
Latricia Washington, Montgomery Blair High School, 12th grade

Prince George's County:

Jassmine Logan, Potomac High School, 12th grade
Billye Nelson, Oxon Hill High School, 12th grade

Queen Anne's County:

Ashley Carter, Kent Island High School, 11th grade
Nicole Leatherman, Queen Anne's County High School, 12th grade

St. Mary's County:

John Dixon, Great Mills High School, 12th grade
Catherine Hoang, Leonardtown High School, 12th grade

Talbot County:

Amanda Faulkner, Easton High School, 12th grade
Kathy Haddaway, St. Michaels High School, 12th grade

Washington County:

Lee Graff, Williamsport High School, 12th grade
Jonathan McGee, Boonsboro High School, 12th grade

Wicomico County:

April M. Calloway, Mardela High School, 12th grade
Elizabeth Livingston, James Bennett High School, 12th grade

Worcester County:

Jennifer Williams, Stephen Decatur High School, 12th grade


Return to the main
Service Stars page to see award recipients for other school years.

Contact Information
Julie Ayers, Service-Learning Specialist
Maryland State Department of Education
200 West Baltimore Street
Baltimore, MD 21201
Phone:  410-767-0358
Fax:  410-333-8010
Email:  jayers@msde.state.md.us
Maryland State Department of Education
200 West Baltimore Street
Baltimore, MD 21201
MSDE Privacy Statement Disclaimer  | Copyright © 2003 MSDE